Z pewnością każdy z nas wie, że jazda na rowerze przynosi wiele korzyści fizycznych. Poprawa kondycji, wydolności oddechowej, kształtowanie zdrowej sylwetki i prawidłowej postawy to tylko niektóre zalety tej aktywności. Ale czy słyszeliście również o pozytywnym wpływie jazdy rowerem na nasze zdrowie psychiczne?

 

 

Wpływ jazdy na rowerze na nasz organizm

Jeżdżąc rowerem uruchamiamy niemal wszystkie grupy mięśniowe naszego organizmu. Dzięki temu jazda rowerem świetnie modeluje nasze nogi i pośladki. Rower ma również pozytywny wpływ na nasz kręgosłup – pozwala kształtować prawidłową postawę. Regularna jazda pozwala utrzymywać odpowiedni poziom cholesterolu we krwi oraz wspomaga pracę serca. Dzięki temu możemy zapobiec ciężkim chorobom, takim jak udar czy zawał serca.

 

Rower – sposób na odchudzanie

Jazda na rowerze wspomaga naszą przemianę materii, co przekłada się na spalanie zbędnych kalorii. Pedałując możemy spalić nawet 500kcal w ciągu godziny! Oczywiście, efekty będą zależne od intensywności i częstotliwości naszego treningu.

 

Rower i jego wpływ na zdrowie psychiczne

Według naukowców poprzez systematyczny trening rowerowy impulsy pomiędzy poszczególnymi komórkami układu nerwowego zaczynają przebiegać szybciej. Dzięki temu nasz mózg działa bardziej dynamicznie, co poprawia naszą pamięć, szybciej podejmujemy decyzję i przyswajamy wiedzę.

Oprócz tego jazda rowerem może być pomocna w pokonywaniu stresu. W  życiu istnieje wiele bodźców lękowych, które wywołują reakcję stresową. Zadaniem naszego organizmu jest zniwelowanie działania stresora. Wtedy stan pobudzenia mija a układ nerwowy powraca do równowagi. Jednak kiedy mamy do czynienia ze stresorem natury psychologicznej, czyli obawami, stresor nie ma realnej postaci, więc przy reakcji stresowej nagła reakcja fizyczna nie następuje. W rezultacie układ nerwowy nie powraca do równowagi, a hormony stresu nadal utrzymują się w naszym organizmie, wpływając negatywnie na nasze zdrowie psychiczne. Na szczęście, systematyczna aktywność fizyczna pozwala na niwelowanie negatywnych skutków reakcji stresowej. Nasz organizm traktuje ruch jako reakcje na stresor, co pozwala na powrót do równowagi układu nerwowego.

 

Ponadto, wsiadając na rower możemy cieszyć się z każdego pokonanego kilometra, podziwiać piękno otaczającej nas przyrody oraz odkrywać nowe miejsca. Rower to również, a może przede wszystkim, dobry sposób na miłe spędzenie czasu z najbliższymi!