Dlaczego warto kupić rower crossowy?

Każdy rower możemy przypisać do odpowiedniej kategorii, trudno jest wybrać idealny jednoślad. Niektórzy mawiają, że “nie ma jednej rzeczy do wszystkiego”, lecz jeśli chcielibyśmy wybrać złoty środek, na pewno byłby to rower crossowy. Crossówki zostały zaprojektowane tak, aby stworzyć mniej agresywną pozycję od tej na rowerze górskim czy szosowym, jednocześnie poprawiając komfort jazdy i nie tracąc wydajności na dłuższych odcinkach tras. Dlatego wiele osób używa tych rowerów zarówno do eskapad po ścieżkach leśnych czy bezdrożach, jak i jako środka transportu po mieście czy dojazdów do pracy. To dobra propozycja również na niedzielne wycieczki rodzinne.

Dla tych, którzy chcą wykorzystać rower w jak największym stopniu, w każdych warunkach to będzie dobry wybór. Na pewno spodoba się rowerzystom, którzy mają sportowe zacięcie i lubią jeździć szybciej niż na rowerze miejskim czy trekkingowym.

Cechy i zalety roweru crossowego

Wśród tych jednośladów możemy wyróżnić wersje damskie i męskie, dla pań jest lekko obniżona rama, dzięki czemu wchodzenie i schodzenie jest bardziej komfortowe.

Standardowe rowery crossowe posiadają lekką aluminiową ramę z amortyzowanym widelcem o niewielkim skoku, niektóre modele są wyposażone w blokadę ugięcia amortyzatora.

Rowery typu cross wyróżniają duże 28 calowe koła, dzięki czemu możemy uzyskiwać większe prędkości. Uniwersalny bieżnik opon pozwala na poruszanie się po różnych nawierzchniach, dość szybko na drogach utwardzonych oraz żwawo w nieco cięższym terenie. Crossówki wyposażone są w napęd o szerokim zakresie przełożeń, najczęściej występują w konfiguracji 3×8 lub 3×9 odpowiednio 3 tarcze z przodu 8 lub 9 z tyłu. Takie zestawienie pozwala na szybką jazdę po płaskim terenie jak i pokonywać trudniejsze wzniesienia. Rowery crossowe wyposażone są w tradycyjne hamulce v-brake lub tarczowe mechaniczne, w droższych modelach producenci stosują hamulce tarczowe hydrauliczne.

Dużym atutem są dodatkowe otwory w ramie, które pozwalają na montaż błotników, opcjonalnie bagażnika.

Dla tych, którzy chcą mieć wyjątkowo lekki i szybki jednoślad gotowy na wszystko, polecamy rowery crossowe takich marek jak : Kellys, Romet, Maxim, Superior czy Rock Machine, dostępne na naszym sklepie.