Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w ostatnim czasie w dużym tempie. Obecnie na rynku mamy rowery ze wspomaganiem elektrycznym niemal z każdej kategorii. Najlepiej sprzedające się to oczywiście rowery miejskie do codziennego użytku, lecz coraz większym zainteresowaniem cieszą się trekkingi i górskie.

Zwolennikami rowerów elektrycznych nie są tylko osoby starsze o słabym stanie zdrowia i kondycji, lecz również wytrawni rowerzyści, którym np. satysfakcję sprawia jazda w terenie o dużych przewyższeniach. Rower elektryczny z pewnością ułatwia poruszanie się na dwóch kółkach osobom starszym. Ale daje także wielkie możliwości tym, którzy chcą pojechać dalej, wyżej i szybciej. Dzięki e-bike owi możemy wydłużyć sobie każdą trasę bez nadmiernego wysiłku fizycznego.

Zasada działania roweru elektrycznego.

Rowery elektryczne zwykle są cięższe niż tradycyjne ich waga wynosi najczęściej 20-25 kg. Przy wyborze roweru z napędem elektrycznym zwróćmy uwagę aby silnik pochodził od znanego producenta. Sprawdzone i rozpoznawalne marki to Bosch oraz Shimano a także Bafang, Yamaha czy Brose.

Na obecną chwilę możemy spotkać się z trzema wariantami montażu silnika:

  • w przednim kole (zastosowanie w rowerach miejskich lub rekreacyjnych)
  • mocowanie centralne (rowery MTB, trekkingowe, crossowe, szosowe, gravel)
  • układy konwersji (zestawy do przerobienia roweru zwykłego na elektryczny)                                         

 

Ważnym elementem przy wyborze jednostki napędowej są parametry momentu obrotowego silnika. Mocniejsze silniki osiągają nawet do 85 Nm np. Shimano Steps EP8. Jednak za dobre jednostki możemy uznać już silniki z 70-75 momentem obrotowym.

Silniki rowerów elektrycznych mają pewne ograniczenia zobligowane przepisami prawa ich moc nie może przekraczać 250 W, zaś wspomaganie działa do prędkości 25 km/h. Warto przypomnieć iż jazda na rowerze elektrycznym tradycyjnym nie wymaga specjalnych uprawnień.

Zasilanie roweru ze wspomaganiem elektrycznym.

Obecnie na rynku najbardziej nowoczesne baterie, które zasilają napęd roweru elektrycznego maja pojemność nawet do 850Wh (Watogodziny). Zbudowane są z ogniw litowo-jonowych, oraz dają możliwość przejechania do 120 km na jednym ładowaniu w trybie ECO. Standardowe jednostki napędowe mają trzy tryby wspomagania ECO, TRAIL, BOOST. 

Baterie w rowerach elektrycznych są montowane na bagażniku, na ramie (dolna rura) a także są zintegrowane z ramą. W rowerach miejskich i do jazdy rekreacyjnej najczęściej występują baterie na bagażniku. Rowery trekkingowe, crossowe oraz niektóre MTB maja baterię na ramie, zaś najnowsze rozwiązanie to bateria zintegrowana z ramą. Oczywiście każde umiejscowienie baterii ma swoje wady i zalety.

Wyświetlacz w rowerach elektrycznych:

Na wyświetlaczu najczęściej znajdują się podstawowe informacje: o prędkości z jaką się poruszamy, trybie wspomagania, stanie naładowania baterii. Znajdziemy na nim również włącznik i wyłącznik świateł. Najczęściej wyświetlacze – kontrolery mają ekran LCD o wysokim kontraście, chodź w tańszych rowerach, np. miejskich spotkamy również kontrolery diodowe.

Dlaczego warto wybrać rower elektryczny?

  • pozwala dojechać nam dalej, pokonanie dystansu kilkudziesięciu kilometrów nie stanowi problemu,
  • łatwiej i szybciej pokonamy drogę, gdyż pedałowanie jest wspomagane bez większego wysiłku (nie męczymy się)
  • rower elektryczny jest pojazdem ekologicznym, nie emisyjnym, elektromobilnym,
  • niski koszt przejazdu
  • dobrze wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne.

W Europie zachodniej popularność rowerów elektrycznych jest bardzo duża. Już niemal 50% sprzedawanych rowerów jest z napędem elektrycznym. Obecnie również w Polsce stają się coraz bardziej popularnym środkiem transportu, a technologie i produkcja jest ciągle udoskonalana i rozwijana. O rowerze elektrycznym można myśleć jak o tandemie, którym jedziemy my i jeszcze jeden wysportowany kolarz. Jednak w żaden sposób ebike nie wyręczy nas z jazdy – wciąż to my musimy napędzić rower – silnik tylko rozwija nasze możliwości nie zabierając nam przyjemności pedałowania.

W ofercie naszego sklepu bikeever są modele rowerów elektrycznych z kategorii: miejskie, trekking, oraz MTB znanych i cenionych producentów takich jak Maxim, Romet, Kellys i Superior.