Jaki rower kupić? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która zamierza wybrać swój jednoślad. Możliwości i ofert, jakie znajdują się obecnie na rynku jest bardzo wiele. Warto najpierw poznać rodzaje rowerów i ich zastosowanie:

ROWER GÓRSKI MTB – jego przeznaczenie to jazda w terenie , zbudowany na kołach 26;27,5;29 calowych. Cechuje się wytrzymałymi obręczami i grubymi oponami. Rozwój technologii sprawił, że nie tylko używamy ich do zawodów sportowych, maratonów, ale także rowery górskie często wybierane są do jazdy po mieście.

 

ROWER CROSSOWY – wyposażony w węższe opony niż górski występuje na 28 calowych obręczach. Posiada sportową geometrię i lżejszą konstrukcje od MTB. Przeznaczony do jazdy w każdych warunkach, po drogach asfaltowych, utwardzonych oraz ścieżkach leśnych poza ciężkim terenem. W wielu modelach zastosowany jest widelec z amortyzatorem o krótkim skoku. Rower crossowy możemy przerobić na rower trekkingowy montując do niego bagażnik oraz błotniki, choć pozycja na nim będzie zawsze bardziej sportowa ze względu na szerszą i prostą kierownicę.

 

ROWER TREKKINGOWY – to połączenie roweru szosowego z górskim. Wyposażony w błotniki, bagażnik. Dedykowany dla osób, które lubią dłuższe wyprawy rowerowe. Możemy go również nazwać rowerem wyprawowym lub turystycznym. Zazwyczaj zbudowany na 28 calowych kołach, które posiadają węższe opony od górali i szersze od rowerów szosowych. Zwykle wyposażony w amortyzator z przodu o skoku 60 mm.

 

ROWER SZOSOWY – dedykowany dla osób lubiących sportowe wyzwania. Przeznaczony do bardzo szybkiej jazdy po asfalcie. Zbudowany na 28 calowych, wąskich kołach, gładkie opony (23mm-25mm). Wyróżnia go wygięta kierownica, tzw. baranek, dzięki czemu rowerzysta zajmuje pozycję aerodynamiczną, co pozwala na pokonanie dłuższych dystansów w krótszym czasie.

 

ROWER MIEJSKI – nazwa nie przypadkowa, najpopularniejsze są w dużych miastach. Konstrukcja pozwala nam na częste zsiadanie i wsiadanie na rower. Bardzo wygodna, wyprostowana pozycja, rower wskazany dla osób z problemami dyskopatii. Najczęściej występuje na 26 i 28 calowych kołach. Charakteryzuje go również mechanizm zmiany przełożeń wbudowany w tylną piastę, tzw. przerzutka planetarna, dzięki czemu mamy możliwość zmiany biegu na postoju.

 

Są to nie wszystkie rodzaje rowerów, lecz te najbardziej podstawowe.

Teraz każdy z Was kupując nowy rower może sobie zadać pytanie jakie ma być przeznaczenie, czemu ma on służyć? Do jazdy rekreacyjnej, codziennych dojazdów do pracy, wycieczek okazjonalnych, czy też udziału w zawodach sportowych lub maratonach. Ważne jest również to jak często będziemy używać swój jednoślad. Zastanówmy się ile będziemy robić na nim kilometrów. Jeśli kupimy rower lepszy i droższy przy intensywnej eksploatacji wiemy na pewno, że nie ulegnie szybko awarii. Zbyt tani rower wykorzystywany do intensywnej jazdy szybko ulegnie zużyciu i często zdarza się, że koszt serwisowania może przekroczyć wartość roweru. Zatem powinniśmy, kupując nowy rower, rozważyć jaki budżet przeznaczyć aby sprzęt pasował do naszych potrzeb oraz zastosowań.

Zastanówmy się do czego chcemy wykorzystać swój rower i wybierzmy najbardziej optymalną propozycję.

Jeżeli nie planujemy bardzo ekstremalnych wypraw po lasach i stromych podjazdów wybierzmy rower trekkingowy, turystyczny. Może on być wykorzystywany do dłuższych wycieczek lub codziennych dojazdów do pracy.

Jeśli zaś potrzebujemy roweru wygodnego, gdzie sylwetka rowerzysty jest wyprostowana, który posiada kierownicę tzw. jaskółkę będzie to rower miejski. Może on służyć do krótkich dystansów, wygodnego częstego zsiadania i wsiadania na rower.

Kto ma zacięcie sportowca lubi ostrzejszą jazdę w terenie poza asfaltowymi drogami, preferuje bardziej agresywny styl jazdy. Chce mieć rower wytrzymały w każdych warunkach pogodowych, z lepszą amortyzacją warto wybrać rower górski MTB. Jego zastosowanie jest najbardziej wszechstronne, dzięki zaawansowanej technologii produkcji i ulepszaniu konstrukcji ram, mechanizmów napędu coraz więcej osób również kupuje rowery MTB do jazdy po mieście.