Rower to cudowny wynalazek z którego powinni korzystać nie tylko dorośli, ale także dzieci.

Zanim jednak przystąpimy do zakupu jednośladu musimy sobie uświadomić , że każde dziecko rozwija się inaczej i w swoim tempie osiąga poszczególne warunki rozwoju, zarówno psychicznego jak i fizycznego, dlatego nie można określić jednego wieku nauki jazdy na rowerze dla wszystkich.

Jeśli chcemy kupić rower dla dziecka powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wzrost. Dla początkującego rowerzysty ważne jest, aby cała stopa miała kontakt z podłożem, to zwiększa poczucie bezpieczeństwa i sprawi, że maluch odważniej rozpocznie swoją przygodę z jazdą. Wybierając rower dla dziecka, możemy częściowo kierować się jego wiekiem, ale bardzo ważna jest też kondycja fizyczna i koordynacja niezbędna do sterowania kierownicą.

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko dość wcześnie rozpoczęło jazdę na rowerze, najlepszym wyborem będzie tzw. biegacz. Rower ten pozbawiony jest pedał, łańcucha , korby, przerzutek, często wyposażony w hamulec. Jest dobrym rozwiązaniem dla dzieci poniżej 4 roku życia. Dzięki niemu maluch doskonali technikę utrzymywania równowagi , kontrolowania kierunku jazdy oraz hamowania.

Kiedy już opanuje te umiejętności i będzie na tyle silne, by samodzielnie naciskać na pedały, możemy pokusić się o prawdziwy rower z tzw. napędem czyli pedałami , korbą, łańcuchem . Dobrze zacząć od zakupu rowerka do którego możemy doczepić dwa boczne kółka, choć jeśli dziecko wcześniej jeździło na rowerku biegowym prawdopodobnie nie będzie takiej potrzeby. Takie jednoślady mają najczęściej koła w wymiarze 12-20 cali.

Niezwykle ważne jest to, aby nie zniechęcać dziecka do jazdy na rowerze podejmując złą decyzję przy wyborze jednośladu, dlatego należy pamiętać, aby dobierać rower do umiejętności. Postarajmy się aby zmiana i czas z mniejszego na większy rower nastąpiła w odpowiednim momencie.

Kiedy nasze dziecko osiągnie już tytuł starszaka tzn. ok 7 roku życia możemy zakupić mu rower 24 calowy. Ten już niewiele różni się od tych przeznaczonych dla dorosłych. Należy pamiętać , by nie popełnić błędu i nie zrobić tego zbyt wcześnie. Musimy wiedzieć, że zbyt duży rower jest niewygodny, męczy i zniechęca do jazdy. Czasem warto kupić mniejszy , tylko na rok, czy dwa, aby dać maluchowi satysfakcję z pełnej kontroli nad pojazdem i patrzeć jak czerpie przyjemność z jazdy.

Przy zakupie roweru dla dziecka, warto zwrócić szczególną uwagę na materiały z jakich jest wykonany. Ważne jest również, aby nie był wyposażony w zbędne elementy, które by go dociążały. Waga roweru odgrywa ważną rolę, ponieważ na lżejszym rowerku dziecku będzie łatwiej kontrolować jazdę i utrzymywać równowagę, a co za tym idzie rower będzie bezpieczniejszy i łatwy w użytkowaniu.

Aby jazda przynosiła radość i zadowolenie starajmy się nie wymuszać presji na dziecku, każdy maluch powinien chcieć korzystać sam z nowego rowerka. Nie porównujmy dziecka do innych, aby nie promować rywalizacji i uczmy współpracować. Nie nadużywajmy pochwał, ale wspierajmy swoje pociechy poświęcając im swój czas i uwagę.

W naszym sklepie znajdują się godne polecenia rowerki dla dzieci, na każdym etapie rozwoju, polskich i zagraniczny marek. Jeśli potrzebujecie zaczerpnąć porady, służymy pomocą.