Rower to cudowny wynalazek z którego powinni korzystać nie tylko dorośli, ale także dzieci.

Zanim jednak przystąpimy do zakupu jednośladu musimy sobie uświadomić , że każde dziecko rozwija się inaczej, dlatego nie można określić jednego wieku nauki jazdy na rowerze dla wszystkich.

Jeśli chcemy kupić rower dla dziecka powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wzrost. Dla początkującego rowerzysty ważne jest, aby cała stopa miała kontakt z podłożem, to zwiększa poczucie bezpieczeństwa i sprawi, że maluch odważniej rozpocznie swoją przygodę z jazdą. Wybierając rower dla dziecka, możemy częściowo kierować się jego wiekiem, ale bardzo ważna jest też kondycja fizyczna i koordynacja niezbędna do sterowania kierownicą.

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko dość wcześnie rozpoczęło jazdę na rowerze, najlepszym wyborem będzie tzw. biegacz. Rower ten pozbawiony jest pedał, łańcucha , korby, przerzutek, często wyposażony w hamulec. Jest dobrym rozwiązaniem dla dzieci poniżej 5 roku życia. Dzięki niemu maluch doskonali technikę utrzymywania równowagi , kontrolowania kierunku jazdy oraz hamowania.

Kiedy już opanuje te umiejętności i będzie na tyle silne, by samodzielnie naciskać na pedały, możemy pokusić się o prawdziwy rower z tzw. napędem czyli pedałami , korbą, łańcuchem . Dobrze zacząć od zakupu rowerka do którego możemy doczepić dwa boczne kółka, choć jeśli dziecko wcześniej jeździło na rowerku biegowym prawdopodobnie nie będzie takiej potrzeby. Takie jednoślady mają najczęściej koła w wymiarze 12-20 cali.

Kiedy nasze dziecko osiągnie już tytuł starszaka tzn. ok 7 roku życia możemy zakupić mu rower 24 calowy. Ten już niewiele różni się od tych przeznaczonych dla dorosłych. Należy pamiętać , by nie popełnić błędu i nie zrobić tego zbyt wcześnie. Musimy wiedzieć, że zbyt duży rower jest niewygodny, męczy i zniechęca do jazdy. Czasem warto kupić mniejszy , tylko na rok, czy dwa, aby dać maluchowi satysfakcję z pełnej kontroli nad pojazdem i patrzeć jak czerpie przyjemność z jazdy.

Wybierając rower na każdym etapie rozwoju, najlepiej jest zaczerpnąć porady sprzedawcy, który ma w tym temacie duże doświadczenie, a przede wszystkim zna jakość produktu i jego możliwości techniczne.